Cóż warte jest życie bez empatii, bez zrozumienia potrzeb innych ludzi, bez chęci niesienia pomocy oczekującym. Z tymi cechami wprawdzie się nie rodzimy, ale dochodzą one do głosu na różnych etapach naszego życia, w miarę zdobywania doświadczeń i wiedzy o otaczającym świecie.
Nie chcę przesłodzić, ale mam to szczęście być i działać w grupie osób – słuchaczy Myśliborskiego UTW – którzy na hasło POMOC odpowiadają DZIAŁANIEM!
W ten właściwy nam sposób zareagowaliśmy na prośbę dr hab. MARKA SAWCZUKA prof. US, dyrektora Instytutu Nauk Kultury Fizycznej oraz dr KINGI MICHNIK z tejże uczelni, która to, wraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym przystąpiła do badań poszerzających wiedzę na temat molekularnego podłoża rozwoju i przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.
34 słuchaczy MUTW, jako grupa kontrolna ( bez objawów choroby) dobrowolnie poddała się badaniom na potrzeby nauki, mając w tym i swój cichy osobisty cel – dostarczone wyniki badań, o szerokim spektrum, pozwolą nam albo spać spokojnie, albo zacząć wędrówki w poszukiwaniu specjalistów.
Uczestnicy badań zostali zapoznani z wszystkimi aspektami medycznymi, prawnymi i etycznymi , które mogły wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości.
Nad częścią dotyczącą pobrania próbek materiału do badań biochemicznych i genetycznych czuwał dr hab. Marek Sawczuk wraz z dwiema myśliborskimi pielęgniarkami.
Nad pomiarami antropometrycznymi i wypełnianiem dość szczegółowych ankiet dotyczących m.in. stylu życia, pieczę roztoczyła dr Kinga Michnik, która jest przekonana i wielokrotnie nam to
udowadniała w przeprowadzanych u nas wykładach i warsztatach, że to styl życia wzmacnia zdrowie! My też, z racji wieku, przeżytych doświadczeń i zdobytej po drodze wiedzy jesteśmy tego pewni.
Wnikliwa analiza danych,szukanie powiązań i zależności pomiędzy uzyskanymi wynikami, wzięcie pod lupę stylu życia wraz z danymi antropometrycznymi i chorobami w najbliższej rodzinie,pozwolą badaczom – bardziej niż do tej pory –dowiedzieć się czegoś więcej o tej wyjątkowo dokuczliwej chorobie , a być może, w niedalekiej przyszłości zapanować całkowicie nad zwyrodnieniowym zapaleniem stawów.
A my, cieszymy się, że mogliśmy pomóc nauce, że gdzieś tam, w laboratoriach naukowych i medycznych cząstka każdego z nas przyczyni się do poprawy zdrowia potomnym.
Skromnie nadmieniam, że otrzymałam, na piśmie, podziękowania od organizatorów badań, które mnie zaskoczyły, uskrzydliły i dały energię do dalszej współpracy!
Maria Prymakowska – Paluch
Szanowni Państwo,
pragnę podziękować Władzom MUTW za dotychczasową współpracę a szczególnie Pani wiceprezes Marii Prymakowskiej-Paluch za okazaną pomoc w organizacji badań naukowych w Państwa środowisku senioralnym w dniu 20.07.2021r.oraz zaproszenie na wspólny i niezapomniany wyjazd do Kołobrzegu (28.07.2021r.). Mam nadzieję, że planowane dalsze badania będą kontynuowane przy Państwa udziale w Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego przy akceptacji Dyrektora INoKF dra hab. Marka Sawczuka, prof.US.
Wszystkich Seniorów Serdecznie pozdrawiam
Kinga Michnik