Od 7 września 2023 roku nasz uniwersytet rozpoczął kolejny rok akademicki. Pragniemy podkreślić, że zainteresowanie naszymi działaniami nie maleje. Cieszymy się, że dewiza ustawicznego kształcenia trafiła do serc starszej młodzieży.
Co ich oprócz tego przyciąga?
Różnorodna działalność, wspaniałe wykłady, ruch, nowości, szansa na spotkania w doborowym towarzystwie, sprawdzony przez lata sposób na walkę z nudą i samotnością, ze zgnuśnieniem i tzw. zdziadzieniem pospolitym.
GRATULUJEMY DECYZJI!
Przy wypełnionej po brzegi Sali, sprzyjającego nam od lat, MYŚLIBORSKIEGO OŚRODKA KULTURY– radośni i odświętnie ubrani goście i słuchacze MUTW wysłuchali uroczystego hymnu Gaudeamus igitur, w wykonaniu zespołu śpiewaczego TARNOWIANKI, który był gościem specjalnym naszego spotkania.
Hymn dał impuls do oficjalnego rozpoczęcia naszej wielomiesięcznej aktywności.
Tradycyjny wykład inauguracyjny, tym razem na temat historii powstania uniwersytetów trzeciego wieku w Europie i Polsce, wygłosił pan EDWARD KORBAN – wieloletni Prezes Gorzowskiego UTW, piastujący obecnie funkcję Prezesa Honorowego tegoż uniwersytetu oraz ojciec chrzestny naszego UTW, który – przypomnijmy – powstał w 2010 roku z inicjatywy i przy ogromnym wsparciu ówczesnego Burmistrza LESZKA WIERUCKIEGO.
Omówione zostały fazy powstawania uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, które zapoczątkowała prof. medycyny HALINA SZWARC zakładając w 1975 roku pierwszy taki uniwersytet w Warszawie.
Wykładowca w swojej treściwej i bardzo ciekawej wypowiedzi mocno zaakcentował od lat niezmienne zasady programowe uczelni dla seniorów. Co jest ważne?
Aktywizacja psychiczna i fizyczna, pielęgnacja i promocja zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie bezruchowi i nudzie, harmonia duszy i ciała, uczestnictwo w życiu przyrodniczym, udział w akcjach na rzecz społeczeństwa, udział w tworzeniu i odbiorze kultury …
Dr hab. DANUTA UMIASTOWSKA prof. US, Przewodnicząca naszej Rady Programowej, składając życzenia dotyczące dalszej naszej działalności, podkreśliła znaczenie aktywizacji intelektualnej i ruchu fizycznego – odnosząc się tym samym do swojego niedawnego wykładu, którego treść pamiętamy i staramy się postępować według podanych wówczas rad i wskazówek.
Z zaciekawieniem wysłuchano propozycji dotyczących tegorocznych uniwersyteckich działań. Co proponujemy?
Jak zwykle ciekawe wykłady, prace w grupach kulinarnych, rękodzielniczych, ceramicznych, malarskich, gimnastycznych, pływackich, tanecznych, imprezy integracyjne, wyjazdy do teatru, wycieczki, ogniska, zabawy . Bieżące uaktualnianie potrzeb oraz realne sugestie słuchaczy wraz z oferowaną pomocą przy ich realizacji – mile widziane.
Część zajęć jest realizowana przy przemiłej i bardzo konkretnej współpracy z FUNDACJĄ ,,ROZWÓJ I EDUKACJA” pani ANNY POTOKA, a regularny kontakt z panem PAWŁEM POTOKA zapewnia stabilność wielu poczynaniom.
Miłym akcentem naszej inauguracji był występ zespołu śpiewaczego TARNOWIANKI. Zachwycał bogaty repertuar zespołu, jego chwytające za serce wykonanie, stroje, ogólna – bez zarzutu – prezentacje na scenie. Wasz przyjazd kochane TARNOWIANKI – to był strzał w 10. Kontakt zawdzięczamy kierującej zespołem pani EWIE CZYŻNIEJEWSKIEJ. Dziękujemy Ci EWO!
Wszystkim naszym kochanym słuchaczom życzymy wiele zdrowia, radości z podjętej decyzji, wytrwałości i regularnego uczestnictwa w zajęciach. Do zobaczenia!
Maria Prymakowska – Paluch
Foto: Mieczysław Borowiak