Największym cudem we wszechświecie jest MÓZG – od takiego intrygującego stwierdzenia, swój wykład rozpoczęła zaprzyjaźniona ze słuchaczami MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU pani  MAJA WENCIERSKA.

Mózg to  najważniejsze centrum dowodzenia. Dziwne, ale on ani nowości, ani  zmian nie toleruje,  nie  chce mu się  uczyć , łatwiej jest mu ,,gubić” i zwyczajnie  likwidować  istniejące połączenia niż tworzyć nowe. Już wiemy, że mamy 2 mózgi – ten drugi znajduje się w jelitach.

Trochę liczb – masa mózgu wynosi średnio 1,5kg , składa się on z 170 mld komórek, ma 100 mln neuronów w jelitach, chociaż mózg  stanowi zaledwie 2 % powierzchni ciała, to zużywa aż 20% całego zapotrzebowania na tlen i 25% na glukozę. 80% mózgu to woda, najmniejsza prędkość z jaką podróżuje informacja w mózgu to 416 km/h, przeciętnie generuje 70 tys. myśli dziennie. Panowie ,,szczycą się” trzema ośrodkami odpowiedzialnymi za seks, kobiety zaledwie jednym.

Różnice w budowie oraz funkcjonowaniu mózgu między płciami  omówiła dokładnie nasza wykładowczyni.

Co warto podkreślić –kobiece mózgi wolniej się starzeją, u mężczyzn między 65-95 rokiem życia zanika 30% neuronów z kory skroniowej, u kobiet zaledwie 1%.

Jak  z tym żyć ? Bez walki nie da rady!  Już wiemy, że marudzenie i pesymizm szkodzą mózgowi. Unikajmy tego jak ognia!

Starajmy się chłonąć życie wieloma zmysłami poniekąd ignorując starość – bo  wiek nie jest przeszkodą, liczą się chęci i czyny. Róbmy zatem swoje, bo nie po drodze jest nam z lenistwem i bezczynnością. Mózg cechuje neuroplastyczność również po udarach i urazach. Nowe połączenia, możemy tworzyć w każdym wieku. Nieszczęściem jest to, że  bez naszej wiedzy, jakby cichaczem,  usuwane są  nieużywane połączenia.

Pocieszmy się tym, że my  – osoby dojrzałe – mamy większy zasób słów i  lepszą zdolność oceny innych ludzi niż osoby dużo od nas młodsze.

Chcesz zatrzymać czas – ogranicz stres, zmień dietę na bardziej zdrową ( mniej tłuszczy, więcej warzyw i  owoców) , ćwicz fizycznie, naucz się prawidłowo  oddychać , trenuj pamięć, nie unikaj towarzystwa rodziny i przyjaciół. Pamiętaj,  wzbudź w sobie więcej wiary  w swoje możliwości, taka postawa stawia do pionu.

Kto był na wykładzie, a było nas sporo , przeszedł także  przyspieszony kurs treningu pamięci. Ćwiczył  dokładane powtarzalne ruchy – nie było łatwo, śpiewał, szperając w pamięci słów do narzuconej tematyki – sama przyjemność, wyłuskiwał sprytnie ukryte w tekście wyrazy, co też sprawiało radość.

Relaks i pożytecznie spędzony czas plus ogrom nowej wiedzy – to pokłosie super wykładu  Mai  Wencierskiej Dziękujemy!

Maria Prymakowska – Paluch