19.X. 2015 roku , inż. leśnictwa LECH ANTKOWIAK z Nadleśnictwa Myślibórz, przeprowadził pierwszy wykład roku akademickiego 2015/2016 zatytułowany ,,ORNITOLOGIA – OBSERWACJA PTAKÓ DLA WSZYSTKICH”
Ptaki są wszędzie. Czy warto je obserwować? Tak – bo obcowanie z naturą daje same wymierne korzyści – zaakcentował mocno wykładowca , który jest znawcą, pasjonatem i aktywnym obserwatorem ptaków. Właśnie im, mówiąc górnolotnie, poświęcił swoje życie. Swój wolny czas podporządkował również skrzydlatym przyjaciołom. To jego pasja od niemal 40 lat(zaczął jako mały chłopiec). Na całe szczęście – ma wsparcie małżonki.
W Polsce jest to stosunkowo elitarne hobby. Do czynnej obserwacji ptaków przyznaje się około 2000 osób. W Wielkiej Brytanii to ponad dwumilionowa armia. W co się trzeba zaopatrzyć, żeby zacząć obserwacje? W czas, cierpliwość, lornetkę, aparat cyfrowy , dobry przewodnik o ptakach i trochę gotówki na częste wyjazdy – bo obserwacje wciągają i kosztują jak każda pasja.
Piękne zdjęcia na prezentację , oprócz jednego, pan Lech zrobił osobiście, ale kolekcję zdjęć ma znacznie bogatszą. Na polowania aparatem jeździ po całej Europie i Azji. Mewy, łozówki, wrony, czajki, siewki, sikorki, rudziki, gęsi, sokoły, czaple, szczudlaki, wąsatki, kormorany , bekasy, kanie czarne i rdzawe, orliki krzykliwe …. i inne, obserwował, fotografował i wie o nich prawie wszystko. Było jeszcze o ptakach z tzw. biżuterią. Było o dokarmianiu . Było o sokołach, których populację trzeba było na nowo odbudować. Obecnie w Polsce jest tylko 20 par sokołów z gniazdami na wieżach przygotowanych przez człowieka i 1 ( słownie jedna) para w gnieździe nadrzewnym , zbudowanym w okolicach Barlinka. Radosne ptasie trele zakończyły spotkanie z ornitologiem.
Maria Prymakowska – Paluch