Okazuje się, że bardzo mało wiemy o Czarnym Lądzie, a o jego mieszkańcach, ogromnych problemach, niewyobrażalnej biedzie – jeszcze mniej. Wykład dr AGNIESZKI PODOLEWSKIEJ, która przyjechała do nas z Warszawy w dniu 2.X. 2023 roku, miał za zadanie przybliżyć problemy Afrykanów i otworzyć nasze serca oraz portfele na ich potrzeby.

– Powodów tych olbrzymich problemów jest wiele – podkreśla wykładowczyni, która z racji wykształcenia, zaangażowania, pracy i wielomiesięcznego pobytu w kilku zakątkach Afryki dobrze zna powody nagromadzonych nieszczęść.

Najważniejsze?

Wcześniejsza i współczesna rabunkowa kolonizacja, częste kataklizmy, ekstremalne susze związane ze zmianami klimatycznymi, analfabetyzm, głód, niewyobrażalna dla nas bieda, wojny nie tylko plemienne, brak leków, brak szczepień, nagminny brak dostępu do lekarzy, dziesiątkujące ludność choroby … to tylko wierzchołek góry lodowej powodujące tak obecnie uciążliwe uchodźctwo.

Poszkodowani, a szczególnie dzieci zasługują na trwałą, długofalową i systematyczną pomoc humanitarną, która sprawi, że przetrwają i odbudują swoje życie, tu, na miejscu, w swojej ojczyźnie.

Tę bezcenną pomoc, na miarę swoich możliwości, wzięła na barki międzynarodowa organizacja UNICEF, która działa w 190 krajach świata, jest częścią systemu ONZ, ale nie jest przez tę organizację finansowana. Wspierają ją DARCZYŃCY – firmy, ludzie biznesu i ludzie o wielkich sercach. Ich finansowe wsparcie, idące w dziesiątki milionów, pozwala na zakup dla setek milionów m. im. odzieży, leków, żywności, zestawów higienicznych i szkolnych, tabletek do uzdatniania wody do picia, zapewnienia wsparcia psychologicznego i pomoc pediatryczną

W Polsce UNICEF istnieje od 1962. Od tego czasu pracownicy UNICEF na bieżąco monitorują potrzeby i warunki życia przede wszystkim dzieci. Pomysłodawcą i założycielem tego humanitarnego stowarzyszenia był polski dyplomata i naukowiec LUDWIK RAJCHMAN. Organizacja może poszczycić się wieloma akcjami, dzięki którym życie afrykańskich – i nie tylko afrykańskich – dzieci stało radośniejsze i bezpieczniejsze.

– Możesz pomóc i ty – apeluje wykładowczyni. – Możesz spisać swoją ostatnią wolę za życia i uczynić UNICEF swoim beneficjentem, możesz przekazywać zadeklarowane kwoty na konto stowarzyszenia. Bliższe informacje uzyskasz klikając w [email protected]

Rozważyć warto!

Maria Prymakowska – Paluch