Sporą wiedzą na temat mokradeł mo pochwalić się słuchacze Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Została ona zasygnalizowana w ciekawy sposób na wykładzie. Ponieważ jest to temat bardzo ważny i bogaty, zaistniała konieczność bardziej szczegółowego rozwinięcia zagadnienia na warsztatach, które zaplanowano i przeprowadzono w dniu 5. maja 2023r.

Pomysłodawczynią obu spotkań była KRYSTYNA MATUSZAK z wykształcenia biologiczka, znana w środowisku miłośniczka przyrody i ceniona organizatorka. To ona prowadziła warsztaty, dbała o detale, przygotowała niespodzianki integracyjne i czuwała nad sprawnym przebiegiem bagienno – mokradłowej edukacji.

Krystyna -tematem mokradeł zainteresowała sporą grupę osób w tym Burmistrza Myśliborza PIOTRA SOBOLEWSKIEGO – fundatora nagród, JANINĘ SULEJEWSKĄ – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji, DANUTĘ DOWNAROWICZ – Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, EWELINĘ RYBARSKĄ – panią Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz, która nie tylko użyczyła Sali Konferencyjnej na uniwersyteckie spotkanie, ale przygotowała słodki poczęstunek, MARTĘ BUKOWSKĄ – specjalistkę ds. Służby Leśnej oraz DANUTĘ JUREK – czynną nauczycielkę biologii.

W tematykę wprowadził nas film o Nadleśnictwie Myślibórz ukazujący całe leśne bogactwo z jego problemami. Zachwycił nas rezerwat Tchórzyno, podziwialiśmy szkółki leśne i pomniki przyrody. Film pokazał ciężką, codzienną pracą ludzi lasu.

Uzbrojeni w wiedzę, sprawiedliwie podzieleni na zespoły, zaopatrzeni w odpowiednią literaturę fachową oraz potrzebne do wykonania zadania przybory, słuchacze MUTW, przystąpili do pracy. Poszczególne grupy starały się w przystępny sposób zapoznać pozostałych m.in. z ochroną mokradeł, bogactwem fauny i flory, rodzajem mokradeł, ich rolą w przyrodzie oraz z rozróżnianiem i znaczeniem łęgów, torfowisk i bagien. Powstały piękne plakaty wysoko ocenione podczas prezentacji przez jurorki z Urzędu Miasta Myślibórz oraz odpowiednio nagrodzone.

Dziękujemy wszystkim za współpracę, dziękujemy za nagrody, dziękujemy za miłe słowa uznania, które utwierdzają nas w przeświadczeniu, że nieustanna edukacja daje poczucie spełnienia, a kontakt z ludźmi zapewnia komfort życia i radość z każdej dobrze przeżytej chwili.

Maria Prymakowska – Paluch