Lubimy spotkania bliskie sercu, a do takich możemy zaliczyć właśnie poniedziałkowy wykład. Bliskość wynikła z racji naszej głębokiej fascynacji sztuką, częstych obecności słuchaczy MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU na spektaklach teatralnych w Gorzowie i nawiązanej przyjaźni z gorzowską aktorką panią JOANNĄ LENART.

Spieszymy donieść, że mamy kolejną sympatyczną znajomą, naszą wykładowczynię – panią MAGDALENĘ BOŻEK – z twarzy której emanowała wprost miłość do macierzystego teatru, a wiedza o jego historii i dokonaniach na przestrzeni lat, zachwyciła każdego z nas.

Poznaliśmy ważne daty dotyczące teatru – m.in. rok wzniesienia gmachu – 1873, 1886 to rok powstania teatru letniego, 5.I.1946 to ważna data pierwszego powojennego spektaklu, a rok 1948 jest czasem utworzenia z teatru gorzowskiego filii Państwowego Teatru Polskiego w Poznaniu – tak było do roku 1960. A potem teatr gorzowski działał już na własny rachunek. Remontowany, dopieszczany, odnawiany – wiernie służył społeczeństwu. Wielkiej przebudowy dokonano w latach 20 – tych XX wieku ,a ostatni remont miał miejsce w 2019 roku. Widzów zachwyca piękny plafon z freskami alegorycznymi i klimatyczne wnętrze . To prawdziwa świątynia sztuki, nic zatem dziwnego, że znalazł się w pierwszej piątce w rankingu najpiękniejszych teatrów w Polsce!

Przypomnijmy, że to obywatele ówczesnego Landsbergu, w trudnych ekonomicznie czasach, zadecydowali o budowie tej ,zabytkowej już, architektonicznej perełki klasy ,,0, jako wielofunkcyjnego obiektu z teatrem właściwym tzw. zimowym, teatrem letnim na tyłach gmachu, ogrodami, restauracją. Napis nad głównym wejściem ,, BUDYNEK W CIĘŻKICH CZASACH SZTUCE POŚWIĘCONY” wiele wyjaśnia.

Od 1947 roku teatr nosi imię Juliusza Osterwy o czym zadecydowały jego liczne zasługi.Gorzowski teatr nadal jest teatrem objazdowym, jak założył lata temu Juliusz Osterwa – dociera do szkół i domów kultury, Scena Letnia nadal jest Teatrem Letnim, który od 2006 roku odzyskał swoją świetność, o co zadbał nowy dyrektor JAN TOMASZEWICZ, aktorzy są tu jednakowo ważni – nie przychodzi się dla gwiazd ( choć w te założenia Juliusza Osterwy trudno uwierzyć), sufler jest za kurtyną, nowa premiera ma miejsce mniej więcej co 3 miesiące – a nie jak dawniej praktykowano co 3 tygodnie , inaczej wyglądają próby – stawia się na czytanie ról przy stolikach …

Przez Scenę Letnią i tzw. Teatr Zimowy przewinęło się wiele sław – część z nich już nie żyje, wystawiano wiele spektakli, dziesiątki tysięcy ludzi radowało swoje serca, w tym wielokrotnie my – słuchacze MUTW, co jest udokumentowane stosownymi zdjęciami i tekstami na naszej stronie www.mutw.

Cieszymy się z nawiązanych kontaktów i wspaniałej współpracy z ludźmi teatru. Dziękujemy za to, co już od Was dostaliśmy , za wykładowców JOANNĘ LENART i MAGDALENĘ BOŻEK, za Wasze wspaniałe popisy na scenie, za doznania radości, za wzruszeniai za możliwość mile spędzanego czasu.

Maria Prymakowska – Paluch