Edukacja ekologiczna to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Świat nie jest z gumy, jego powierzchnia jest ograniczona, trzeba zacząć działać,  jeszcze konkretniej, niż do tej pory, abyśmy nie utonęli w morzu odpadów. Przypomnijmy – Polacy produkują   13 mln ton odpadów komunalnych rocznie, pojedynczy obywatel – 350 kg.  Zatrważające liczby, a nie żyjemy przecież sami na naszej planecie!

Zatruwany świat woła o pomoc. Jakiś czas temu został podjęty pierwszy ważny krok – segregacja odpadów  i ich recykling.  Grupa słuchaczy Myśliborskiego UTW ma za  sobą zwiedzanie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w miejscowości Dalsze. Jest  to prawdziwa, nowoczesna fabryka z taśmami, robotami i ludźmi,  którzy czuwają nad maksymalnym odzyskaniem i recyklingiem surowców wtórnych z przywożonych – szerokim strumieniem-  odpadów. Nad daniem odpadom drugiego życia pieczę sprawuje  Fundacja Sireco i w ramach Programu  NATURALNE MYŚLIBÓRZ, prowadzonym wspólnie z gminą Myślibórz, podejmuje wiele działań   edukacyjnych, działań wyjątkowo skutecznych.

Jakie wiadomości wyniesiono z wykładu? Znamy hierarchię postępowania z odpadami, hasło ODMAWIAJ – OGRANICZ- UŻYJ PONOWNIE nabrało konkretnego znaczenia, nie marnuj , segreguj – to kolejna wiedza, którą MUSIMY PRZESTRZEGAĆ.  To jest nasz wkład w ochronę środowiska, oszczędność surowców, zmniejszenia produkcji CO2, a przede wszystkim, ilości śmieci na składowiskach. Robimy to dla siebie, naszych dzieci i wnucząt.

Warto zapamiętać, że pojemniki musimy  opróżnić z zawartości, ale myć ich nie trzeba.  Opakowania po chemikaliach budowlanych musimy dostarczyć do PSZOK, tekstylia również. Rozwiązany został problem nakrętek, już ich nie zbieramy. Zgniecione butelki plastikowe razem z nakrętkami oraz  kartony po mleku i napojach też wrzucamy z nakrętkami do żółtych worków – oświadczam, że w tym temacie ,powołuję  się na wypowiedź naszej wykładowczyni.  Na spotkaniu  wspomniano o ROP – Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, których systematycznie i bardzo powoli  zmusza się do wzięcia odpowiedzialności za swoje opakowania . Przypominamy – torbę  wielorazowego użytku nosimy zawsze przy sobie, bidon, a nie każdorazowo zakupioną butelkę z wodą, nosimy także przy sobie.

Dziękujemy za spotkanie, dziękujemy za bardzo przydatne gadżety. Zapewniam, że  wszystkie sugestie są bliskie naszemu sercu.

Maria Prymakowska – Paluch