Nasi Drodzy Słuchacze Uniwersytetów III Wieku!
Szanowni Państwo!

Z okazji Nowego Roku chciałabym Państwu złożyć serdeczne życzenia pomyślności, zdrowia, nadziei – mimo wszystko. Jeszcze wiele dobrego przed Wami. Życzenia te opieram na szeroko szeroko zakrojonym badaniu, którego wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine (N. Engl. J.Med. 70, 389, 2018). Wykazały one, że szczyt swojego potencjału człowiek osiąga pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Za najbardziej produktywny wiek w życiu człowieka uznano 60 – 70 lat. Drugim jest etap życia obejmujący wiek od 70 do 80 lat, a trzecim okres pomiędzy 50 a 60 rokiem życia.
Badania te oparto między innymi na danych, z których wynika, że:
– średni wiek prezesów znaczących firm na świecie to 62 lata,
– średni wiek pastorów 100 największych kościołów w USA to 71 lat,
– średni wiek papieży to 76 lat, a
– średni wiek laureatów Nagrody Nobla to 62 lata.
Od siebie jednak dodam, że akurat ten ostatni zależy od dziedziny, w której ta nagroda jest przyznawana. W naukach wymagających wieloletniego doświadczenia i badań, jak nauki przyrodnicze (medycyna i fizjologia), ekonomia, ale też literatura, średnia wieku jest często jeszcze wyższa. Np. laureat Nagrody w dziedzinie medycyna i fizjologia z roku 1966 – Peyton Rous kiedy ją odbierał miał 87 lat; w 2007 r. ekonomista Leonid Hurwicz, którego rodzice byli Polakami, miał 90 lat; w 2012 r. ekonomista Lloyd S. Shapley – 89 lat, a laureat z 2019 w dziedzinie chemii John B. Goodenough – 97 lat.
Najmłodszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatura piękna to Rydygard Kipling – 42 lata, najstarszy to Doris Lessing – 88 lat (dzieje.pl). Czesław Miłosz w dniu odbierania Nagrody miał 69 lat, a Wisława Szymborska – 73 lata
(culture.pl). Żeby jednak móc korzystać ze swojego potencjału wiedzy i doświadczenia oraz cieszyć się życiem jeszcze przez wiele lat, należy o siebie zadbać. Prawidłowe żywienie (!), aktywność fizyczna i intelektualna,
pozytywne nastawienie do życia i aktualnie – szczepienie przeciw covid-19, może nam to umożliwić! Czego Państwu i sobie serdecznie życzę!

prof. dr hab. Mariola Friedrich

…………………….

SZANOWNA PANI PROFESOR

Dziękujemy serdecznie za życzenia, pamięć i słowa otuchy, które osobom po 70- tce są potrzebne jak woda i tlen razem wzięte. My wiemy, że coraz trudniej jest, bez pomocy kosmetyków, zamaskować bledniejącą urodę, z większą trudnością przychodzi przywołanie sprawności, która nie tak dawno była naszym udziałem, cerowanie luk w pamięci do łatwych też nie należy, choć niejedna dziurka, w naszym życiu, była zacerowana niemal artystycznie, ale … doświadczeniem, wiedzą, cierpliwością, życiową mądrością, tudzież pomysłami możemy obdzielić pół świata.

I TO SIĘ LICZY!

Gdyby nie pandemia i obostrzenia społeczne, to jestem pewna, że tempo oraz różnorodność zajęć nie pozwoliłyby na spowolnienie naszego życia. Któż to może wiedzieć ile odznaczeń, orderów, wyróżnień, medali, uścisków dłoni notabli – uciekło nam sprzed nosa. I nie chodzi tu głównie o splendor, chodzi bardziej o 3 x D : dowartościowanie, dostrzeżenie, docenienie. Mam nadzieję, że nie uciekło nam to bezpowrotnie.

Powołując się na słowa Pani Profesor, dbajmy zatem czule o nasze zdrowie, dietę, sprawność ciał i umysłów, żeby zaszczyty, o jakich wspominała Pani Profesor mogły być i naszym udziałem. Trzeci wiek obfituje w niespodzianki i nieoczekiwane zwroty. Każdy z nas ma takie na swoim koncie, prawda?

Musimy przetrwać! Musimy pozytywnie myśleć, wspominać tylko dobre czasy, oglądać fotografie z utrwaloną naszą aktywnością, chodzić, ćwiczyć, ruszać się, czytać , rozwiązywać krzyżówki, grać w karty i gry planszowe, wyskoczyć z dresików, ubrać się ładnie, podmalować, uczesać, rozmawiać z życzliwymi ludźmi nawet przez telefon – jak boicie się wychodzić z domu, tańczyć – dobrą propozycję ma niezastąpiona Krystyna, no i pomyśleć o szczepieniu. Przychodnie na ulicy Ogrodowej i Kościelnej już przyjmują zapisy. Powodzenia!

Przypominam, że prof. dr hab. Mariola Friedrich jest wykładowcą na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i że mieliśmy ogromną przyjemność na jednym z wielu wyjazdowych wykładów wziąć udział także w wykładzie pani profesor.

Maria Prymakowska – Paluch

Wiceprezes MUTW