Czy lubimy słuchać o przypadłościach związanych ze starością ? Zdecydowanie NIE, ale z drugiej strony warto wiedzieć co nas czeka w daj Boże odległej przyszłości.

I jedna ,i druga wspomniana wcześniej – dziedzina wiedzy zajmuje się ludźmi w wieku dojrzałym. Gerontologia jest nauką interdyscyplinarną zajmującą się procesami starzenia, a geriatria jest jednym z jej elementów i zajmuje się chorobami wieku podeszłego.

Nie będziemy analizować szczegółów dotyczących obu nauk. Skupimy się na zaletach geriatrii. Do najważniejszych cech należy holistyczne podejście do problemów zdrowotnych. Oznacza to, że naszą wielochorobowość, możemy kompleksowo leczyć u jednego lekarza – lekarza geriatry. Odpada nam wtedy konsultacje u specjalistów, odległe datowo zapisy i kolejki pod ich gabinetami. Unikniemy również nadmiaru łykanych kilka razy dziennie medykamentów ( nie znamy przecież ich wzajemnej, często szkodliwej, interakcji) . Teraz przepisze je nam JEDEN specjalista mający całościowy ogląd naszych zdrowotnych problemów. Z wiadomych powodów ułatwiony zostanie także dostęp do jakże potrzebnej w starszym wieku diagnostyki i rehabilitacji. A potrzeb i problemów nie brakuje.

Do największych należy spadek jakości życia i wydolności organizmu. My już wiemy, że odmawiają posłuszeństwa – wprawdzie powoli i stopniowo, ale jednak odmawiają prawie wszystkie układy i organy. Zdziwieni jesteśmy dlaczego siada nam odporność, skąd się u nas bierze ta podatność na choroby, w dodatku o coraz cięższym przebiegu no i smutniejszych rokowaniach.

Czyżby to już SKS ? A jeszcze nie tak dawno było zupełnie inaczej …

Opieka geriatry staje się koniecznością, ale jak się dostać pod opiekę takiego specjalisty? Trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, zarejestrować się telefonicznie w dębnowskim szpitalu i uzbroić się w cierpliwość. Pan doktor, który budzi wyjątkowe zaufanie, zapewniał , że oczekiwanie na wizytę w jego gabinecie nie przekracza tygodnia, warto spróbować. Decyzja należy do CIEBIE.

Spotkanie z panem doktorem ułatwiła nam Fundacja ,,Rozwój i Edukacja” pani ANNY POTOKA, która zaprosiła nas do Projektu ,,Aktywny Senior+” 2 Edycja. Dziękujemy.

Maria Prymakowska – Paluch