Konflikty towarzyszą ludzkości od zawsze. Zainteresowanym stronom zaburzają codzienne życie wprowadzając m.in. w długotrwały stres, chorobliwą zawiść, niepotrzebną nerwowość i niemal obsesyjne drążenie tematu w rozmowach nawet towarzyskich.
Spory często ciągną się latami, szczególnie te spadkowe i rozwodowe. Nierozwiązane w porę – narastają potęgując koszta, pretensje do,, całego świata” , izolacje rodzinne, zawodowe czy sąsiedzkie.
– Można, oczywiście, spotkać się w sądzie, jest to dość często spotykane rozwiązanie, ale zdecydowanie szybciej i taniej w rozwiązywaniu konfliktów pomagają mediacje – mówi wykładowczyni. Niejednokrotnie potrzebny jest negocjator – dopowiada.
Podstawą jego działania jest , przede wszystkim , profesjonalizm, obiektywizm, a celem – rozstrzygnięcie sporu w sposób korzystny dla obu stron. Zapewnienie warunków poufności, bezstronność, sprawiedliwość – to druga strona tego samego medalu.
Negocjator nie ma łatwego zadania. Zacietrzewienie każdej ze stron piętrzy trudności. W wersjach, diametralnie różnych – przy których skonfliktowani tkwili uparcie latami – trzeba znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące każdego.
Okazuje się, że niemal z każdej sytuacji można wyjść z podniesioną głową i z ulgą, bez uciążliwego bagażu kłopotów i nieporozumień o czym mogą zaświadczyć dwie scenki zainicjowane przez wykładowczynię. Zaangażowała , w to zadanie aktorskie, naszych przypadkowo wybranych słuchaczy.
Mimo, że mamy trochę lat, że znamy życie, mistrzowsko zagrane rozmowy i końcowe wyjście z opresji niespodziewanie korzystnie dla obu stron, zaskoczyło zgromadzonych . W scence na linii szef izwalniany najlepszy pracownik, przeważyła znajomość przepisów i kultura. Na linii wnuczek – babcia, chyba miłość , bo po długiej, z wielkim szacunkiem prowadzonej rozmowie , decyzja babci pozytywnie zaskoczyła wszystkich. Wnuczka też.Aktorównagrodzono brawami i gratulacjami.
MOŻNA? MOŻNA, TYLKO TRZEBA MIEĆ SILNĄ WOLĘ ZAŻEGNANIA SPORU! Pamiętajmy! Życie jest tylko jedno i trzeba je godnie przeżyć.
Dziękujemy wykładowczyni za Jej rzeczowe, bardzo konkretne, przemyślane, prowadzone w super tempie i bez nadmiaru słów zaznajomienie zwyjątkowo trudnym tematem. Jest z czego czerpać wzorce!
Maria Prymakowska – Paluch