Słuchacze Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku włączyli się w nurt działań zmierzających do walki z depresją dokładnie w dzień obchodów, który został ustalony w 2001 roku przez ówczesnego Ministra Zdrowia, na dzień 23. lutego.

Depresji nie wolno lekceważyć wprawdzie nie boli, ale żyć się z nią normalnie nie da – taki przekaz popłynął w stronę słuchaczy z ust naszych gości – psycholożek z Regionalnego Centrum Kryzysowego pań: JUSTYNY KARAŚ i GABRIELI SOLARZ.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) , ta przypadłość, znajduje się w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Może być przyczyną całkowitego oderwania od rzeczywistości, ale , co jest wyjątkowo niepokojące, może także doprowadzić do samobójstw nie tylko wśród słabszych psychicznie dzieci. Narażeni są także seniorzy – przygnębieni chorobami, samotnością, problemami codziennego życia.

Profilaktyka, wczesne rozpoznanie, dobór terapii i środków farmakologicznych – dobrze rokują i dają szansę całkowitego wyleczenia – podkreśliła w swojej wypowiedzi psycholog GABRIELA SOLARZ.

Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzać przedłużające się objawy smutku, długotrwałe rozdrażnienie, przygnębienie, niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań czy kontaktów – dopowiada psycholog JUSTYNA KARAŚ.

Powinna nam zaświecić się przysłowiowa czerwona lampka również w przypadku niskiej samooceny, często występującego poczucia winy, osłabionej koncentracji, czy też bezpodstawnej rezygnacji z dawnych zainteresowań. Tego nie wolno lekceważyć. Konieczny jest kontakt z lekarzem rodzinnym, który ma obowiązek pokierować dalszymi krokami pacjenta.

Oprócz wcześniej zasygnalizowanych terapii bardzo skutecznym narzędziem walki z depresją jest śpiew – najlepiej chóralny bo praca w grupie zabija smutki, daje radość tworzenia oraz towarzystwo, które jest podstawą do wyjścia z przygnębienia . Pomaga także gimnastyka, pływanie, twórczość artystyczna, spotkania z przyjaciółmi

Równie skuteczną metodą jest taniec . To on ułatwia nawiązywanie relacji, wyzwala radość, śmiech, likwiduje złe emocje, przypisuje mu się nawet działanie przeciwbólowe. Nic dziwnego – ruch jest potęgą. Wyciągnięcie z domowych pieleszy, zmuszenie do zadbania o swój wygląd – to kolejne pozytywy wypływające z zaangażowania w taniec.

To czwartkowe spotkanie poświęcone walce z depresją doszło do skutku dzięki inicjatywie KRYSTYNY MATUSZAK – choreografce ZTT ,,BABYLON” działającego przy MUTW . KRYSTYNA zajęła się organizacją imprezy, w której wzięło udział 52 osoby – w tym 3 mężczyzn. Przygotowała, razem z tancerkami z BABYLONU , 4 tańce terapeutyczno – integracyjne, w których wykonanie zaangażowała zgromadzonych na sali.

Niby wszystko było łatwe, ale bez myślenia i skupienia nie dałoby się poprawnie wykonać układów. Pomyłki wzbudzały wybuchy śmiechu. Przepraszano się wzajemnie, przytulano, niekiedy ocierano nawet pot z czoła. Było głośnio i radośnie. I tak miało być! Wiele pozytywnych komentarzy z przebiegu spotkania można było usłyszeć przy słodkim poczęstunku, za który dziękujemy Burmistrzowi Miasta Myślibórz, MUTW oraz dyrekcji Myśliborskiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy również KRYSTYNIE MATUSZAK , która, jak mało kto, potrafi skupić wokół siebie ludzi chętnych do działania.

Maria Prymakowska – Paluch

Foto: Thomas Ellis