Dobrym pomysłem na miłe spędzenie czasu w przyjaznej sobie grupie, połączonym ze zwiedzaniem zabytków, poznaniem kultury, historii i regionalnych tradycji są jednodniowe wypady w niezbyt odległe zakątki Polski. Tym razem naszym celem był POZNAŃ.

Z samego rana, 7 lipca 2021 roku, grupa słuchaczy z MUTW wyruszyła na podbój tego miasta. Wyjazd umożliwiła nam Prezes Fundacji ROZWÓJ i EDUKACJApani ANNA POTOKA – wszystko w ramach projektu ,,Dobro powraca” realizowanego z Rządowego Programu ASOS 2014 2020, a poznanie Poznania zawdzięczmy przemiłej i profesjonalnej przewodniczce pani KATARZYNIE TYMEK.

Stary Rynek z urokliwymi kamieniczkami, Ratuszem, pręgierzem, Bamberką i poznańskie koziołki – punktualnie o 12 w południe – to żelazny punk każdej z wycieczek – naszej również. Katedra ze swoimi podziemiami i zamierzchłą historią to kolejna atrakcja. Historyczne budowle z BibIioteką Raczyńskich, Muzeum Narodowym, Zamkiem Cesarskim … to następne obiekty warte podziwiania.

Wszystkim bardzo się podobała wizyta w Muzeum Rogalowym z szybkim kursem pieczenia rogali świętomarcińskich, znakomicie prowadzonym przez mistrzów, młodych wiekiem, ale z wiedzą i doświadczeniem godnym podziwu . Kilka osób z naszej grupy włączyło się aktywnie w proces przygotowania rogali do pieczenia. Zachwyceni byliśmy sposobem prowadzenia warsztatów, w którym nie brakowało humoru, opowieści o tradycjach, historii, poznańskiej gwary, a wszystko w tempie i z przytupem. Dostaliśmy nawet Certyfikat Rogalowego Czeladnika i porcję smakołyku na drogę.

Palmiarnia – egzotyka w pigułce– to ostatni etap wycieczki. Tam można chodzić z otwartą z zachwytu buzią przez kilka dni. Nam musiała wystarczyć godzina. Jak w jednym zdaniu oddać pełnię wrażeń? Myślę, że sformułowanie – raj na ziemi – nie będzie przesadą.

Dziękujemy Fundacji ,,Rozwój i Edukacja” my wiemy za co, ci którzy nie zdecydowali się na wyjazd – niech żałują.

Maria Prymakowska – Paluch