Internet i związane z nim zawiłości są dla większości osób wcześniej urodzonych czarną magią i wymysłem szatana. Boimy się nowości, a żyć trzeba – w miarę normalnie i bez wykluczenia. Życie poza nawiasem nie wchodzi w rachubę, jest za bardzo kłopotliwe . Trzeba do skutku szukać kogoś do pomocy, kogoś, kto nam pomoże rozjaśnić ciemności.
Na szczęście słuchacze MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU otrzymali pomoc ze strony ZESPOŁU SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH w Myśliborzu poprzez zaproszenie do udziału w nietypowym projekcie ,,Szkoła międzypokoleniowa” , które przekazał MUTW dyrektor placówki pan RAFAŁ SKOWRON. Mamy także zapewnienie gotowości do dalszej współpracy. Skorzystamy.
Od dnia 14.III.25 roku, dnia pierwszych zajęć, jesteśmy bogatsi o podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie i … potrzebnej do szczęścia rozrywki.
Zajęcia w ciekawy sposób, prowadzi mentorka i koordynator projektu – NICOL SWEET dbająca o to, żeby przekazywane informacje były zrozumiałe dla ,,starszej młodzieży”. Jasne, że nie od razu ,chwytamy”. Mija parę chwil zanim się w głowie wszystko poukłada, a ręce przeniosą fakty na ekran. Z ufnością i bez strachu poddajemy się nowościom, bo obok nas siedzi i czuwa młody człowiek, uczeń pani NICOL, traktowany przez nas jak dobry duch i dobry wnuczek.
Kolejne zajęcia, kolejna górka. Tym razem poznawano możliwości, jakie daje nam aplikacja mObywatel. Nie ukrywam – jest to dość trudny temat. Możemy jednak liczyć na indywidualną pomoc naszej mentorki.
Bardzo podobała się żywiołowa debata, która miała rozstrzygnąć dylemat INTERNET ZA ,CZY PRZECIW. Padały argumenty przypominające odwieczną walkę dobra ze złem.
Ostatecznie stwierdzono, że nie da się już żyć bez Internetu, ale przestrzeganie obowiązujących złotych zasad – zasad bezpieczeństwa, kultury, dbania o hasła, odwiedzanie tylko właściwych stron, ochronę danych … jest cały czas aktualne.
Podobają się nam zaproponowana szkolenia z młodzieżą chętną do pomocy, młodzieżą uzbrojoną w wiedzę teoretyczną i praktyczną. Brawo za pomysł, brawo za realizację. Osobne brawa dla KRYSTYNY MATUSZAK – organizatorki spotkań ze strony MUTW.
Maria Prymakowska – Paluch