Dojrzalsza część myśliborskiego środowiska, taka co to jakiś czas temu przekroczyła 50 – ty rok życia, latami czekała na powstanie uniwersytetu trzeciego wieku. Dużo się o tym mówiło w kręgu władz miasta i powiatu, ale nie było człowieka, który potrafiłby, na ten właśnie temat, mówić i działać jednocześnie. Bieg sprawie nadał dopiero były burmistrz Leszek Wierucki. Zebrał grupę zapaleńców, ułatwił kontakty, zaproponował pomieszczenia i tak to się zaczęło. Dzień 5 maja 2010 uważa się za oficjalną datę narodzin MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.
Od pierwszego spotkania 8 – osobowego Zarządu było wiadomo, że ta grupa ludzi może i chce wiele zdziałać. Inauguracja roku akademickiego 2010/2011, poprzedzona wielomiesięcznymi przygotowaniami, miała miejsce 5.X.2010 r.
Armia 140 słuchaczy sama decydowała o wyborze zajęć, w których chciała uczestniczyć. Ważne, że ruszyli się z domów, że zostawili piloty od TV i zaczęli biegać – dosłownie – na ,, lekcje”. Pierwsze efekty są już widoczne. Mieszkańcy Myśliborza mieli okazję podziwiać pokazy gimnastyczne, zawody pływackie, występy taneczne, wystawy prac plastycznych przygotowane przez dojrzałych studentów. Owacyjna reakcja dała napęd do podejmowania kolejnych wezwań. Tu każdego dnia coś się dzieje i to w odległych od siebie krańcach miasta. Bez przyspieszenia – nie zdążysz! Na taniec integracyjny ( 2x w tygodniu) trzeba dotrzeć do Myśliborskiego Domu Kultury, gdzie odbywają się również zajęcia z gier grupowych. Na informatykę i język niemiecki idzie się do gimnazjum. Na angielski, malarstwo, warsztaty terapeutyczno – psychologiczne do pomieszczeń czytelni Biblioteki Powiatowej. Zajęcia rekreacyjno – rehabilitacyjne z elementami nauki pływania odbywają się na basenie, gimnastyka korekcyjna na sali gimnastycznej w SP Nr 2. W tej szkole są także zajęcia z informatyki dla drugiej grupy. Niezwykle popularny Nordic – Walking swoje ,,kijanki” zaprasza na zbiórkę przy harcówce. Zależnie od pogody i potrzeb pokonują one trasy albo 6 km albo 12 km . Z wiosną rozpoczyna działalność sekcja rowerowa. Ważną częścią uniwersyteckiej edukacji są wykłady, które odbywają się regularnie co 2 tygodnie w przestronnej sali Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pomyślano także o mieszkańcach Myśliborza. Z myślą o nich zorganizowano 2 wykłady otwarte.
Na szczęście synchronizacja zajęć, które odbywają się w 16 grupach nikomu nie stwarza problemów! Słuchaczom we wszystkim pomaga plan pracy przyczepiony w domu, na centralnym miejscu – na drzwiach lodówki. Nikt nie narzeka, nikt nie marudzi, że ma daleko. Każdy pilnuje swojego rozkładu zajęć. Odczuwalna jest zmiana nastawienia do życia. Jest coraz mniej dyskusji o chorobach. Wzrosła sprawność fizyczna, dopisuje humor co widać szczególnie na okolicznościowych spotkaniach towarzyskich z tańcami, śpiewem i konkursami.
Trwają ostre przygotowania do zawodów pływackich seniorów. MOJA MAŁA OLIMPIADA odbędzie się już po raz drugi, tym razem w rozszerzonym gronie o bratnie uniwersytety. Aktualnie, w ramach obchodów europejskiego roku ,,Aktywności Ludzi starszych i Solidarności Międzypokoleniowej”, wspólnie z Myśliborskim Ośrodkiem Kultury, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Myślibórz, realizowany jest projekt pn. TANIEC ŁĄCZY POKOLENIA. Razem ze słuchaczami MUTW , we wspólnym układzie, zaprezentują swoje umiejętności tancerze z KTT ESTERA, uczniowie 2 szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie 2 szkół ponad gimnazjalnych oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej. Grupa 150 tancerzy wystąpi na dorocznych obchodach organizowanych z okazji DNI MYŚLIBORZA. Uniwersytet, od października 2011 roku, działa na prawach STOWARZYSZENIA.
Słuchacze dobrze się czują we własnym gronie. Mają wprawdzie nieco mniej czasu na wnuki i rutynowe ( czytaj: nudnawe) zajęcia domowe, ale zyskali werwę i nowe znajomości. – Na każdym kroku spotykamy się z życzliwością, zrozumieniem i pomocą – mówi prezes MUTW Bożena Wierucka. To bardzo wiele. Studenci doceniają zainteresowanie i opiekę władz.
W końcu to ONI, przez lata, działali na rzecz swojej małej ojczyzny. Nadszedł czas, aby w myśl przysłowia – chleb oddany – mała ojczyzna zrobiła coś dla nich. I ROBI!
Maria Prymakowska – Paluch redaktor lokalnego dwutygodnika ,, Myśliborskie Wieści”,
Artykuł ukazał się w Biuletynie Integracji Społecznej Społecznej Woj. Zachodniopomorskiego Nr 1(10)/2012.
Lokalny Uniwersytet mógł powstać dzięki niezwykle cennej inicjatywie L.Wieruckiego.Bezinteresowność i praca ponad podziałami.Tak działają pasjonaci.MUTW stał się wizytówką i chlubą naszego miasta.
Pozdrowienia z fiordów.