Już po raz trzeci, w Warszawie, tym razem, 14. X. 2019 roku, spotkali się przedstawiciele 600 uniwersytetów krajowych i 38 organizacji polonijnych UTW, do których dotarli organizatorzy III WIELKIEGO KONGRESU . Wśród nich, najważniejszą osobą była KRYSTYNA LEWKOWICZ – Prezes FUNDACJI OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE UTW w Warszawie, organizacji skupiającej w swoich szeregach 198 uniwersytetów trzeciego wieku. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że w całej Polsce jest ich 663 i ich liczba nadal rośnie.
Cała uroczystość odbywała się, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W spotkaniu brały udział ważne osobistości sceny politycznej: PAWEŁ RABIEJ – Wiceprezydent m. st. Warszawy, KRZYSZTOF KWIATKOWSKI – Senator, były Prezes NIK, ADAM BODNAR – Rzecznik Praw Obywatelskich, MICHAŁ SZCZERBA – Poseł na Sejm, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. UTW, ADAM STRUZIK – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Tradycją Kongresów jest honorowanie tytułem ,,Wielka Osobowość UTW” ludzi, którzy w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej przyczynili się do rozwoju i integracji uniwersytetów trzeciego wieku. Tego roku nominacje Kapituły otrzymali: ADAM BODNAR i KRZYSZTOF KWIATKOWSKI. Gratulujemy!
W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślano fenomen ruchu UTW. Zacytujmy słowa Krystyny Lewkowicz .– Nie ma drugiej tak licznej i tak prężnie działającej organizacji, o takim twórczym potencjale, empatii, organizacji zajmującej się najważniejszymi problemami ludzi starszych, z bogatą ofertą programową obejmującą ponad 100 form aktywności … to istna perełka w koronie, to okręt flagowy – mówiła ze sceny p. Krystyna.
W panelu dyskusyjnym podkreślano rolę UTW w kreowaniu polityki senioralnej. Wyrażano nadzieję, że sprawy osób starszych staną się priorytetem działań każdego rządu, władz samorządowych i instytucji doprowadzając do efektów oczekiwanych z niecierpliwością przez rosnącą grupę seniorów. Należy podkreślić, że nie dotyczyły one jedynie sfery zdrowia. Część rozwiązań już wdrożono, inne czekają na lepsze czasy. W opracowaniu jest KARTA PRAW OSOBY STARSZEJ.
Wielkim zaszczytem i promocją dla Myśliborza było zaproszenie Zespołu Tańca Terapeutycznego BABYLON działającego przy MUTW, jako jedynej grupy tanecznej spośród licznych innych roztańczonych grup UTW z całej Polski, do zaprezentowania na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, swoich 5 popisowych układów tanecznych. Nieskromnie jest pisać o owacjach na stojąco sali pełnej widzów z każdego zakątka Polski i z zagranicy, o licznych wyrazach uznania, o zachwytach, komplementach … ale nie da się ukryć, że były one udziałem i choreograf – KRYSTYNY MATUSZAK, i tancerek. Traktowano nas wyjątkowo – udostępniono garderoby prawdziwych gwiazd: m.in. Daniela Olbrychskiego, Marcina Bosaka, Mirosława Zbrojewicza. – Teraz już każdy wie, gdzie leży Myślibórz – powiedziała ze sceny Krystyna Lewkowicz komentując nasz występ.
Razem z nami wystąpił kabaret Bella Mafia z UTW w Jeleniej Górze i chór ,,Ursynovia Cantabile” z Ursynowskiego UTW SGGW. Miło było wystąpić w tak doborowym, docenionym przez publiczność towarzystwie.
Trzydniowy pobyt w Warszawie tancerki z BABYLONU wykorzystały nie tylko na udział w Kongresie, ale także na długie spacery po Starówce, w pobliżu której znajdował się hotel KANONIA, na nocne Polaków rozmowy przy lampce wina, na zwiedzenie Zamku Królewskiego. Za zaproszenie dziękujemy pani Krystynie Lewkowicz, która zobaczyła i od razu polubiła nasze tańce, onegdaj, w Kołobrzegu, dziękujemy Burmistrzowi Myśliborza PIOTROWI SOBOLEWSKIEMU za zasponsorowanie wygodnego środka transportu do stolicy. To był wyjazd obfitujący w wiele przyjemności i niespodzianek.
Maria Prymakowska – Paluch