Był to jeden z trudniejszych wykładów z bardzo prozaicznego powodu. Wymagał nieustannej uwagi i konkretnego myślenia. Wymagał również specyficznego toku rozumowania, którym mogą się pochwalić osoby, które w trakcie swojej edukacji ,,otarły się” o statystykę i jej zawiłości, a tych, w grupie słuchaczy MUTW biorących udział w wykładzie, była dosłownie garstka (wiem, że to mało precyzyjne i niemierzalne określenie).
Nieliczna grupa ludzi potrafi dostrzec w ,,cyferkach”, żmudnie i długofalowo zbieranych, potencjał do analiz, uogólnień i wniosków. Dane znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Korzystają z nich politycy ,przedsiębiorcy, ludzie związani z kulturą, gospodarką, transportem, nauką, obronnością kraju, sportem, zdrowiem, turystyką, zatrudnieniem, planowaniem … czyli większość dorosłych obywateli kraju.
Liczby nie kłamią – pod warunkiem, że dane są uczciwie zbierane. Liczby pomagają, ukierunkowują działania, dają prawdziwą ocenę sytuacji, pozwalają na podejmowanie decyzji, na wprowadzanie korzystnych zmian, na obserwację, na prognozowanie.
Wykładowca dr PRZEMYSŁAW SZCZUCIŃSKI, starał się nam pokazać ,,ludzką twarz” statystyki. Udało się! Wzbudził w nas ciekawość, wzbudził zainteresowanie, przełamał strach przed wykresami, pokazał pozytywy badań i analiz. To chyba najważniejsze! Dziękujemy!
A swoją drogą możemy się tylko cieszyć, że żaden słuchacz MUTW nie będzie musiał stanąć, twarzą w twarz, z egzaminatorem, o wpisie do indeksu boję się nawet pomyśleć.
Maria Prymakowska – Paluch