Jak cennym, delikatnym i wyjątkowo ważnym zmysłem jest słuch przekonujemy się każdego dnia na własnym przykładzie. Dopóki wiernie nam służy, nie doceniamy danego nam dobrodziejstwa, ale kiedy zaczynają się problemy – analizujemy przyczyny, rozpatrujemy powody i szukamy ratunku.
Z wykładu wiemy, że niedosłuch jest chorobą cywilizacyjną. Wiemy też, że zanim osiągniemy wiek 65 lat, choroba dotknie co trzeciego z nas. Przerażająca perspektywa!
Powodów jest wiele, warto chociaż kilka z nich wymienić. Wspomnijmy o infekcjach nie tylko ucha, ekspozycji na hałas, urazach głowy, cukrzycy, wieku , lekach ototoksycznych, niedrożności w obrębie ucha środkowego lub zewnętrznego, wpływ na niedosłuch ma także przerost migdałka, uszkodzenie błony bębenkowej, mają również narośla, guzy i szumy w uszach.
Kogo dotyczy niedosłuch? Ano tego, kto często używa słowa ,,co?”, ,,słucham?”, kto często prosi o powtórzenie, kto głośno nastawia telewizor, kto ma pretensje do świata, że niewyraźnie mówi …
To tak, jak w piosence Bohdana Łazuki … bo to się zwykle tak zaczyna, sam nawet nie wiesz jak i gdzie … i rejestracja do laryngologa lub protetyka słuchu zaczyna być koniecznością.
Większość ubytków słuchu jest nieodwracalna, ale duża ich część jest łatwa do rehabilitowania. Zasada jest zawsze ta sama- im wcześniej zareagujesz ,tym lepiej dla ciebie. Pozytywnie zaskakuje wybór aparatów słuchowych , zaskakuje ich jakość, wielofunkcyjność i wielkość oraz wpływ na poprawę jakości życia towarzyskiego i rodzinnego.
Zaskakują także, ale bardzo negatywnie, wyniki licznych badań związanych z długotrwałym ubytkiem słuchu, wskazują one na depresję, stany lękowe, demencję, zwiększone ryzyko upadków i powiązane z nimi hospitalizacje.
Wykład wzbudził uzasadnione zainteresowanie był przejrzysty, wyczerpujący, z wielką ilością niezbędnych informacji i z możliwością przebadania uszu, z której skorzystała większość słuchaczy. Dziękujemy za spotkanie ,dziękujemy za słodki poczęstunek. Mamy adresy , mamy telefony , uzbrojeni w wiedzę i adresowe informacje obiecujemy zadbać o swój słuch.
A tak na zakończenie… pragnę mocno zaakcentować zalecenia pań wykładowczyń.
UNIKAJ GŁOŚNYCH MIEJSC, OGRANICZ EKSPOZYCJĘ NA NISZCZĄCE SŁUCH DECYBELE , RÓB PRZERWY OD HAŁASU, CHROŃ SŁUCH STOSUJĄC INDYWIDUALNE ZATYCZKI DO USZU!
Maria Prymakowska – Paluch