Do największej na świecie społecznej inicjatywy, której celem jest ZATRZYMANIE PRZEMOCY WOBEC KOBIET, już po raz piąty, włączył się Myślibórz.
Kampania BIAŁEJ WSTĄŻKI, wprawdzie ma różne oblicza, ale zawsze jest symbolem wsparcia i pomocy dla gnębionych , trwa 16 dni i swym zasięgiem obejmuje aktualnie 55 państw. Symboliczną białą wstążkę nosili wszyscy, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Myśliborza i dnia 25.XI. 2021 roku przyszli do Myśliborskiego Ośrodka Kultury, aby wziąć udział imprezie pod wymownym tytułem STOP PRZEMOCY.
Wspólne działania PCPR w tym Punktu Interwencji Kryzysowej ,Punktu Wsparcia Dziennego dla Dzieci, Regionalnego Centrum Kryzysowego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Myśliborzu, przy wsparciu Starosty Powiatowego, Burmistrza Myśliborza i Komendy Powiatowej Policji doprowadziły do spotkania ukazującego formy przemocy. Widowisko zorganizowała i prowadziła – MAGDALENA HRYNIEWIECKA – RUBINOWSKA – pedagog z Zespołu Szkół oraz pracownik PCPR.
Swoją niezgodę na przemoc manifestowało na scenie trzy pokolenia – najstarsi , zespół taneczny BABYLON z Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, instruktorzy czuwający nad inscenizacją TRAMWAJ ZWANY NIENAWIŚCIĄ, młodzi aktorzy – amatorzy z Technikum Informatycznego, Technikum Budowlanego i Szkoły Branżowej występujący w tymże przedstawieniu, przedstawiciele ŚDS z ul. Kamiennej oraz dzieci z wcześniej wspomnianego Punktu Wsparcia Dziennego.
W TRAMWAJU aż kipiało od agresji, ostrej krytyki, braku akceptacji, obrażania, nawet przystanki miały swoje wymowne nazwy – ul. Smutna, Głucha, Równa i w końcu ul. Tolerancyjna. Dlaczego ? Bo znalazła się odważna kobieta, która pokonała agresorów siłą argumentacji. Gratulacje dla wykonawców.
Wspólny taneczny pokaz zespołu BABYLON i dzieci z Punktu Wsparcia Dziennego (obie te grupy trenowała pani KRYSTYNA MATUSZAK) miał także swoją wymowę. Gestami, ruchem, energią, zdecydowaniem, tempem demonstrowano sprzeciw w kwestii przemocy, nienawiści i braku życzliwości nie tylko w rodzinie.
Zaproszeni goście: przedstawiciele samorządów lokalnych, dyrektorzy placówek oświatowych oraz liczne grono widzów doceniło oklaskami popisy na scenie. Wszystkim aktorom i tancerzom wręczono drobne upominki ,a przy słodkim poczęstunku stworzono okazję do wymiany swoich poglądów i wrażeń. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że były to poglądy przychylne, nie brakowało również słów podziwu.
Maria Prymakowska – Paluch
Foto Marta Pawlak i autorka