Projekt Trzeci Wiek Technologicznie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, którego pomysłodawcą koordynatorem jest Biuro Promocji ZUT umożliwił nam, dojrzałym słuchaczom MUTW wziąć udział w serii wykładów prowadzonych przez panów dr inż. GRZEGORZA ŻEGLIŃSKIEGO, mgr inż. ANDRZEJA NIESTOROWICZA, dr inż. PIOTRA CIERZNIEWSKIEGO, dr inż. MARCINA WARDACHA. Wszystko było dokładnie rozplanowane w czasie, odbywało się w pomieszczeniach i pracowniach uniwersyteckich, wykłady były na wysokim poziomie. Mimo, że nam – ludziom dużo wcześniej urodzonym – wiedza nie za bardzo chciała do głowy wchodzić – słuchaliśmy wszystkiego z wielkim zainteresowaniem.
Tematyka wykładów dotyczyła światłowodów, historii ich powstania, ich budowy, idei ich działania, zastosowania nie tylko w telekomunikacji, zasygnalizowane zostały widoki na przyszłość , wspominano również o laserach, orbitach, elektronach, fotonach – jak dobrze, że nie musimy zdawać z tego egzaminów!
Bliższa sercu była wiedza dotycząca energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Przydadzą się praktyczne uwagi, których bardzo wiele padło podczas wykładu. Przerażeni jesteśmy danymi dotyczącymi ilości emisji CO2 do atmosfery w czasie spalania węgla w elektrowniach tradycyjnych. Poruszone zostały tematy dotyczące alternatywnych źródeł energii – są czystsze, mniej agresywne dla nas i dla środowiska, w którym przyszło nam żyć. Utwierdzono nas w pewności, że oszczędność energii elektrycznej jest wymogiem, którego nie można lekceważyć.
Kolejne zagadnienie, to samochody przyszłości, o których z wielką znajomością rzeczy i pasją mówił dr Inż. Marcin Wardach. Już wiemy, że te pojazdy mają do spełnienia konkretne zadanie –mają zastąpić auta tradycyjne, których jest coraz więcej i coraz bardziej trują atmosferę. Cała nadzieja w nowoczesnych rozwiązaniach – to one – miejmy nadzieję – uratują przed zagładą naszą planetę.
Dziękujemy za wykłady, dziękujemy za opiekę pani NATALII LISOWSKIEJ, jesteśmy przeszczęśliwi, że możemy, jako MUTW, uczestniczyć w tym dużym projekcie. Czujemy się dowartościowani, dokształceni w dziedzinach będących domeną młodych studentów. Dopieszczono nas słodkim poczęstunkiem i obiadem. Poczuliśmy atmosferę uczelni, wróciły miłe wspomnienia sprzed lat, mamy nowe tematy do przemyśleń i do dyskusji. Cel został osiągnięty.
Maria Prymakowska – Paluch