Mózg – najważniejszy z naszych narządów – był tematem rozważań wtorkowego, godzinnego, wyjątkowo ciekawego wykładu. Zawsze wiedzieliśmy, ale teraz mamy 100% pewność, że  należy mu się dbałość i szacunek za jego dokonania, za współpracę z każdą częścią naszego ciała, za wpływ na jakość naszego życia.

80% składu mózgu stanowi woda. Mózg  jest miękki, fizycznie delikatny, podatny na urazy.  Pamiętajmy, że mózg może chorować. Najlepiej wiedzą o tym ci, których dotyka ból głowy, migrena,  bezsenność, niszczycielska depresja, czy  schizofrenia. Z prawdziwą paniką w oczach wspomnę również  o demencji i chorobie Alzheimera.

To wszystko może się dziać za sprawą niezbyt wielkiego mózgu , który stanowi zaledwie 2% naszego ciężaru, waży około 1,85kg , ale to on  rządzi nami jak generał sztabem w czasie wojny i pokoju. Do naszego,, sztabu” w każdej sekundzie docierają różne bodźce – poprzez wzrok dociera 85% informacji, poprzez słuch – 11%, przez węch – 3,5%, dotyk – 1,5 %, smak – 1%. Mózg MUSI to wszystko spostrzec, rozpoznać, przeprowadzić selekcję, wydać ,,rozkazy”, utworzyć logiczne powiązania, zaszufladkować, odrzucić albo zachować na dłużej … To ciężka praca na pełen etat i na pełnych obrotach, dobrze, że  jest sporo pomocników –  około miliarda neuronów, miliony komórek pomocniczych, tyleż samo, jak nie więcej, połączeń tzw. synaps.  

Dla mózgu nie ma ograniczeń, a jego wielkość nie jest tożsama z efektywnością jego pracy. Przykładem może być  mózg kobiety, który  mimo, że mniejszy od mózgu mężczyzny, działa o wiele skuteczniej. Powód?

– Jest ciaśniej ,,upakowany”  neuronami i w dodatku wolniej się starzeje – mówi wykładowczyni prof. DANUTA UMIASTOWSKA.  -Kobiety łatwiej nawiązują kontakty, mają większą empatię, są wielozadaniowe i bardziej emocjonalne – dopowiada pani profesor.

Panowie mogą szczycić się umysłem teoretycznym i analitycznym, mają również lepszą koordynację na linii ręka – oko. Mózg ciągle się uczy, rozwija i reorganizuje, ale tylko wtedy gdy dostarczamy mu sporo konkretnych bodźców. Skąd je brać ?

Najlepiej z wykładów ( w tym wyjazdowych), ze słuchania muzyki ( polecamy wyjazdy do filharmonii), z zajęć , których na naszym uniwersytecie nie brakuje, spotkań, zbaw, ćwiczeń gimnastycznych, pływania, tańców, ćwiczeń jogi, medytacji, marszów, spacerów, rozmów… Dobrymi sposobami na dostarczanie bodźców jest również rozwiązywanie krzyżówek, czy sudoku. Bawmy się w rozszyfrowywanie rebusów. Poświęćmy czas na  gry logiczne, czytanie książek, naukę na pamięć  wierszy, fraszek, dowcipów, a nawet szydełkowanie i robienie na drutach. Rób sobie testy pamięci na zapamiętywanie szeregu liczb –  przynajmniej 7, układaj nazwy  np. zawodów z podanych liter. To nasze zadanie domowe!

KAŻDA FORMA AKTYWNOŚCI JEST DLA NAS ZBAWIENIEM!

Mózg trzeba dopieszczać odpowiednią dietą ( bardzo lubi zielone warzywa, zieloną herbatę, a także dobry tłuszcz z ryb, z oliwy z oliwek …), lubi pestki  dyni, słonecznika, sezamu, lubi kasze, nie toleruje używek – papierosów, alkoholu, narkotyków. Potrzebne mu są regularnie badania pod kątem ciśnienia, cukrzycy, cholesterolu. Uwielbia zdrowy  sen – wtedy się regeneruje. Na trudności z zasypianiem polecamy herbatki i olejek lawendowy –  wystarczy kilka kropelek specyfiku na poduszkę.  Mózg  nie cierpi stresów – może  pomóc pozytywne podejście do życia i wewnętrzne wyciszenie.

Zadbasz o mózg – odpłaci ci z nawiązką, choćby wysoką inteligencją, która jest atutem i cichym  marzeniem każdego z nas. Norwescy naukowcy wzięli ją pod lupę. Przeanalizowali 750 tys. wyników testów na inteligencję i okazało się, że obecnie IQ obniża się statystycznie, na każdym pokoleniu o 7 punktów.

Najwyższym przeciętnym ilorazem inteligencji mogą się pochwalić mieszkańcy Hongkongu – IQ 107, Korea Południowa- IQ 106, Japonia – IQ 105, Tajwan – IQ 104.

Polska w tej tabeli jest na 16. miejscu z IQ 99. Za nami ,na 19. miejscu z IQ 98 jest Francja, Dania, Norwegia. Jeszcze niżej, na 25. miejscu jest Kanada, Czechy, Finlandia – IQ  97. Na końcu tabeli są mieszkańcy Sierra Leone – IQ 64, Etiopii – 63, Gwinei Równikowej – IQ 59.

 Dziękujemy zaprzyjaźnionej z nami prof. DANUCIE UMIASTOWSKIEJ za przystępnie przekazany  ogrom wiedzy, faktów, porad i  ćwiczeń.

Niech żałują Ci, którzy nie byli na wykładzie! Ich mózg bardzo na tym ucierpiał!             

                         Maria Prymakowska – Paluch