WYKŁAD ,, PRACA z MYŚLAMI ‘’dnia 22.IV. 2022 roku PRZEPROWADZIŁ mgr SZYMON KUCHARSKI z INSTYTUTU NAUK o KULTURZE FIZYCZNEJ UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO.

WYKŁAD ZOSTAŁ WZBOGACONY ĆWICZENIAMI FIZYCZNYMI, KTÓRE PRZEPROWADZIŁA dr KINGA MICHNIK – PRACOWNIK TEJ SAMEJ UCZELNI.

Uważam, że bezcelowym jest opisowe przedstawienie pouczającego wykładu pana SZYMONA KUCHARSKIEGO, postanowiłam zatem skoncentrować się na hasłowych konkretach, aby ułatwić przekaz najistotniejszych mądrości.

– Mózg nigdy nie jest na bezrobociu, cały czas myśli – ważne aby nie tracić nad tym kontroli. Nie nakręcajmy się, nie skupiajmy się na czarnych myślach, unikajmy tworzenia ,,filmu”, jeżeli już powstał, dodaj do niego kolor. Nauczmy się przechodzić do strefy ,,O” – czyli skupiajmy się na TU I TERAZ . Zapamiętaj – nie zmienisz błędów PRZESZŁOŚCI jest już po fakcie, więc po co o tym rozmyślać po co się zadręczać. Udowodniono, że kondycja naszego ciała jest zależna od naszego stanu psychicznego, że traumatyczne przeżycia, stres nie służą zdrowiu, pracujmy więc nad emocjami i nie podążajmy za każdą myślą, która nam zaświta w głowie. A co z PRZYSZŁOŚCIĄ ? Ona jest tajemnicą, nikt jej do końca nie zna. Można snuć plany, nastawić się na coś, ale to jest tylko film. Mówi się nawet, że im plany są odleglejsze, tym Pan Bóg głośniej się śmieje.

Jak nie wiesz co robić – wróć do strefy ,,O” – warto to zapamiętać, bo to stwierdzenie wielokrotnie padło z ust wykładowcy.

-Myśli nie są faktami, czasem do myśli trzeba utracić zaufanie, aby móc spojrzeć z perspektywy obserwatora i zachować dystans. Trzeba z nimi dyskutować. Co ważne – mamy na nie wpływ, możliwe i pożądane jest odklejenie się od natarczywych myśli.

– Mózg fantazjuje czego nie chce, trzeba go nauczyć czego my chcemy i na co my się decydujemy. Nie koncentrujmy się na trudnościach, ale na rozwiązaniach. Wybierajmy jaśniejszą stronę życia. Jeżeli nasze myśli idą w stronę ciemności – zmieńmy emocje. Szukajmy przyjaźni, każda osoba, która ją daje wydłuża życie o 3 lata i tego się trzymajmy.

– Ważna jest także postawa ciała, dlatego wyprostujmy kręgosłup, podnieśmy głowę, zwróćmy także uwagę na swoje skulone ku dołowi barki. To depresyjna postawa ciała – unikajmy jej nie dawajmy złego przekazu dla otoczenia. Osobną bardzo ważną sprawą jest właściwy oddech, nasz jest zdecydowanie za krótki i za płytki.

Kontynuacją wykładu były ćwiczenia gimnastyczne. Dr Kinga Michnik skupiła się na wyćwiczeniu prawidłowej postawy i właściwego oddechu. Dziękujemy za spotkanie, dziękujemy za przekazaną wiedzę, za motywujące nas ćwiczenia.

Maria Prymakowska – Paluch